Nijedna jahta nije potonula od bolesti trupa, „osmoze“ ali će sigurno oslabiti laminat.

Voda i onečišćenja u laminatu moraju biti uklonjeni i dok će sušenje ukloniti vodu, ona ostavlja mnoge zagađivače za sobom pa je iz tog razloga čišćenje parom i pranje površine trupa važno, ali nije dovoljno. Ovisno o tome koliko velike i koliko mjehura imate, odluka o tome koliko posla je na vama. Nekoliko izoliranih mjehurića može se pažljivo odrezati dlijetom, isprati i napuniti epoksidnom smolom. Čak se i veliki mjehurići mogu liječiti na ovaj način.

Guljenje gel premaza je uobičajeno, ali ekstremno i samo po sebi često povećava probleme. Žuljevi će se vratiti, čak i nakon ljuštenja, ako još uvijek postoje praznine u laminatu i nestvrdnutom gel premazu, pojavit će se još mjehurića. Dakle, ako ste vlasnik i ne namjeravate prodati, moj je osobni stav rješavati ih pojedinačno kako se pojave. Ako planirate prodati, da, činjenica je da je brodove s neobrađenom osmozom teže prodati, pa ćete morati obaviti profesionalan posao s jamstvom.

Gel premaz je vrlo učinkovita barijera za vodu i ne dopušta prolaz glikola pa se mora ukloniti obično korištenjem “Gel Peeler-a”. Time se uklanja kontrolirana debljina gel premaza/laminata ostavljajući ravnu površinu.

Za pospješivanje sušenja i brušenja površine koju je ostavio “Gel Peeler”, oguljenu površinu treba “pjeskariti” nakon ljuštenja, za maksimalni učinak ovaj rad treba obaviti odmah nakon završetka sezone. Nakon toga trup treba čistiti parom i redovito prati neko vrijeme kako bi se osiguralo da se otopine isperu. U ovoj fazi preporučio bih tretman HOTVAC-om. To liječi nestvrdnutu smolu i smanjuje mogućnost ponovnog pojavljivanja. Kada se utvrdi da je površina neutralna, može započeti proces sušenja. U početku se može sušiti na zraku, ali na kraju će se trup morati zagrijati kako bi se sadržaj vlage smanjio na vrlo nisku razinu. Nakon što se trup osuši, može se nanijeti novi premaz.